Zgodovina - NK Ivančna Gorica
Vaški fantje s Črnela so več kot 50 let nazaj igrali nogomet na travniku. V želji po igranju za svojo vas, so takrat ustanovili nogometni klub - Zvezda Črnelo. Odločitev je obrodila sadove, saj so fantje zaigrali v takratni vaški ligi. Za igranje nogometa so v tistih časih potrebovali le žogo, travnik ter registracijo kot selekcija oz. klub. Zvezda Črnelo je seveda to imela. Slačilnic oz. garderob takrat niso imeli, saj so se preoblačili kar za drevesi, v avtomobilih in drugje. Finančnih sredstev praktično niso imeli. Da so si lahko privoščili gole, mreže, žoge itd., so se morali zanašati na lokalna dela (‘‘robutanje’’ po vrtovih itd.). Selili so se iz enega travnika na drugega, na koncu pa so ostali na travniku, na katerem je danes glavno igrišče Stadiona NK Ivančna Gorica. Vaški fantje oz. ustanovitelji nogometnega kluba Zvezda Črnelo so postavili temelje oz. tlakovali pot k ustanovitvi NK Ivančna Gorica.
Na občnem zboru 15. aprila 1972 so ustanovili Športno društvo Zvezda Črnelo. V tem obdobju je krajevna skupnost od Kmetijske zadruge Stična dobila zemljišče za nogometno igrišče, za kar imata največ zaslug gospod Slavko Medved ter Franc Kolar. Prvi predstavnik ŠD Zvezda Črnelo je bil gospod Jože Horvat, ki je, ob pomoči ostalih prizadevnih članov, vodil društvo. Poleg nogometne pa je društvo imelo organizirano tudi jamsko, odbojkarsko ter planinsko-izletniško sekcijo.
Leta 1973, ko so igrišče preselili v Ivančno Gorico, so se fantom pridružili tudi fantje iz okoliških vasi oz. krajev ter ustanovili nov klub pod imenom NK Ivančna Gorica. Začetki NK Ivančna Gorica segajo še v takratno Krajevno nogometno ligo, ki je delovala v letih 1970-1972, vključevala pa je nogometaše krajevnih skupnosti. Krajevna nogometna liga je takratno lokalno skupnost mladih zelo navdušila.
Igralci, ki so predstavljali takratno ekipo NK Ivančna Gorica, so bili:
Jože Hrovat, Ljubo Koščak, Jože Kosec, Vlado Hočevar, Jože Jamnik, Marjan Kavšek, Milan Podobnik, Ivan Poglajen, Franc Markovič, Bojan Jereb, Marko Kramar, Marjan Godec, Jože Blatnik ter Slavko Blatnik.
Leta 1973 je bil ustanovljen Občni zbor NK Ivančna Gorica. Klub je bil registriran pri Nogometni Podzvezi Ljubljana, in sicer je igralce registriral takratni predsednik ŠD Zvezda Črnelo Jožko Hrovat. Občni zbor se je 11. junija 1973 zbral v Titovem domu v Ivančni Gorici, kjer so izvolili novega predsednika NK Ivančna Gorica, in sicer je to postal Ludvik Čampa. Predsednik takratnega Izvršnega odbora NK Ivančna Gorica je postal Avguštin Gorec. Na občnem zboru je sodelovalo 25 ustanovnih članov, in sicer so to bili:
Adamlje Alojz, Cerkvenčič Zvone, Erjavec Miran, Glavič Jože, Godec Marjan, Hočevar Vlado, Hribar Srečko, Jereb Bojan, Jeršin Drago, Jeršin Marjan, Kamnikar Tone, Kavšek Marjan, Potokar Ivan, Skalja Franc, Slana Jože, Štiglic Janez, Vidmar Ciril, Vodenšek Janez ter Vojščak Alojz.
Izvoljen je bil tudi takratni Izvršni odbor NK Ivančna Gorica, in sicer v sestavi:
Gorec Avguštin (predsednik), Jamnik Jože, Jereb Tone, Klemenčič Jure, Piškur Jože, Sadar Franc, Švarc Anton ter Vodenšek Janez.
Prvo tekmo je NK Ivančna Gorica odigral v Mirni, in sicer 18. junija 1973 ter izgubil z rezultatom 11-6. Na tisti tekmi so za NK Ivančna Gorica igrali:
Koščak, Marinčič, Jereb, Hočevar, Slana, Kramar, Hribar, Godec, Kamnikar, Markovič, Poglajen, Potokar, Adamlje, Novak in Cerkvenčič.
24. junija 1973 je NK Ivančna Gorica odigral prvo uradno tekmo, in sicer je na gostovanje v Ivančno Gorico prišla Olimpija Ljubljana. Po tekmi so v Titovem domu ustanovili Društvo Prijateljev Olimpije. Društvo je bilo tesno povezano z NK Ivančna Gorica, saj so isti ljudje delali v obeh društvih. Za predsednika društva je bil izvoljen gospod Franc Sadar, ki je urejal prijateljske vezi med Ivančno Gorico in Olimpijo.
Tako člani kot pionirji so začeli z bolj resnimi treningi. Treninge je vodil Janez Vodenšek, dolgoletni igralec NK Rudar iz Trbovelj, kasneje pa je postal tudi trener NK Šmartno ob Paki. Po zaslugi prizadevnih igralcev in dobrega vodstva so bili že prvo leto doseženi vidni rezultati.
V letu 1973 je klub nastopal s člansko ter dvema pionirskima ekipama. Dosegli so dobre rezultate, saj je pionirska ekipa nastopala v Ljubljansko-Dolenjski Notranjski ligi in osvojila drugo mesto. Člani so tekmovali v Ljubljansko-Kamniški Dolenjski ligi in zasedli peto mesto, kar je bil tudi velik uspeh. Trenerju Vodenšku je pri njegovem delu pomagal gospod Anton Švarc. Društvo je ob štirikratnem gostovanju NK Olimpija Ljubljana organiziralo kulturno srečanje, ki so se ga udeležili znani obrazi s kulturnega in športnega področja. Klub je skupaj z RTV Ljubljana organiziral tudi kulturno-zabavno prireditev Koncert iz naših krajev.
NK Ivančna Gorica je navkljub povezavi z drugimi športi delal povsem samostojno ter je imel dobro urejeno organizacijsko strukturo. Imel je predsednika nogometnega kluba in upravni odbor, kateri je vodil ter urejal delo celotnega kluba. Ustanovljene so bile tudi komisije in disciplinsko razsodišče. Za začetek organiziranega dela kluba je bil sprejet tudi statut ter vsi potrebni akti.
Leta 1976 je bilo tekmovanje v nogometu organizirano po regijah. NK Ivančna Gorica je bil dodeljen v Dolenjsko regijo. Klub je dosegel dobre rezultate, saj so člani zasedli peto mesto, mladinci četrto ter pionirji drugo mesto. V letu 1977 je bil klub gostitelj igralcev iz zamejstva, in sicer so gostili klub iz Innsbrucka. V istem letu so se zbrala tudi dekleta iz okolice Ivančne Gorice in začela redno trenirati nogomet. Vodil jih je gospod Srečko Klopčar. Odigrale so dve tekmi z NK Domžale, ki je nastopal v prvi ligi. Ob velikem številu gledalcev so igralke NK Ivančna Gorica zmagale na obeh tekmah in tako dosegle zelo velik uspeh.
13. julija 1984 je bila organizirana seja Izvršnega odbora NK Livar. V zapisniku se je takrat prvič pojavilo ime NK Livar, saj je sponzor kluba postal takratni IMP Livar n.sol.o. iz Ivančne Gorice. V klubu so vzgajali nogometaše, ki so na nogometnih igriščih dosegali vidne uspehe. Grabljevec, Čož, Škrjanc in Klemenčič so sodelovali na pripravah področnih reprezentanc, Janez Škerjanec pa je bil tudi član reprezentance Slovenije in je tekmoval v kadetski in mladinski selekciji Ivančna Gorica – Grosuplje. Omeniti moramo tudi ostale člane kluba, ki so z omenjenimi igralci delili uspehe ter neuspehe. Čeprav so bili deležni manj pozornosti, so bili zelo aktivni v okviru različnih pripravljalnih akcij, zbiranj denarnih sredstev, organizacij prireditev oz. gostovanj itd. Še posebej je potrebno omeniti Jožeta Vidica, ki je skrbel za igrišče in opremo igralcev. Ostali dolgoletni člani so bili:
Anton Jereb, Anton Švarc, Janez Vodenšek, Jure Klemenčič, Avguštin Godec, Mirko Sever, Franc Sadar, Jože Piškur, Jože Jamnik, Jana Radi, Silvo Hočevar, Vida Blatnik, blagajničarki Lojzka Sever ter Marina Trlep.
Novejša zgodovina (samostojna Slovenija):
V obdobju slovenske samostojnosti je NK Livar pod vodstvom Janeza Hrovata, Zorana Iliškoviča, Ivana Potokarja, Jakata Severja, Jureta Kosa, župana Jerneja Lampreta in nekaterih drugih članov iz takratne 5. lige vsako leto napredoval v višji rang tekmovanja ter se na prehodu v novo tisočletje pridružil drugoligaški druščini.
Tu velja omeniti predvsem občino Ivančna Gorica, podjetje Izvir d.o.o. (Janez Hrovat), ki je zgradil današnji objekt ter podjetje Livar d.d., saj so pripomogli pri gradnji današnjega stadiona. Športni uspehi na novem stadionu so bili zelo pogosti. Največji uspeh v zgodovini je klub z zmago v gosteh nad Bonifiko dosegel v zadnjem krogu druge lige v tekmovalni sezoni 2006/07, saj se je zavihtel na vrh razpredelnice in si tako priboril vstop v PrvoLigo Telekom Slovenije. Podvig je začel trener Sandi Bracovič, nekdanji igralec NK Livar, ki je tik pred koncem sezone, predal ekipo novemu trenerju Branku Vrščaju. NK Livar je krstni nastop v Prvi Slovenski Nogometni ligi dosegel v sezoni 2007/08.
Kljub temu da je NK Livar v svoji krstni sezoni v Prvi Slovenski Nogometni ligi končal na zadnjem 10. mestu, je bila to zgodba o uspehu za vse igralce, vodstvo kluba, navijače, občane ter vse, ki so prispevali in bili del te edinstvene in nepozabne izkušnje v elitni druščini slovenskega nogometa. Zmagali so na 4 tekmah, in sicer dvakrat proti NK Drava, po enkrat pa proti NK Primorje ter NK Celje. Ob tem so odigrali še 5 tekem z neodločenim rezultatom, in sicer dvakrat z NK Gorica, po enkrat pa z NK Interblock, NK Nafta in NK Domžale, ki je takrat postal tudi državni prvak.
NK Livar je v 1. SNL tako domoval le eno sezono in se naslednje leto vrnil v 2. SNL. Finančno breme tekmovanja v 1. SNL je pustilo posledice v tolikšni meri, da je klub izpadel v 3. SNL.
Novo vodstvo je prestrukturiralo klub in uspelo zgraditi nove temelje, na katerih klub že več let gradi s ciljem, da dosežemo čim boljše rezultate tako v domači akademiji kot tudi na članskem nivoju. Poudarek je na vzgajanju domačih igralcev. NK Ivančna Gorica je leta 2010 skupaj z nekaj starši ustanovil Nogometno Šolo Ivančna Gorica, ki je ogromno pripomogla h kakovostnemu delu z mlajšimi selekcijami.
Ob odstopu glavnega sponzorja Livar d.d., se je klub v letu 2011 preimenoval nazaj v NK Ivančna Gorica. Livar d.d. je sicer dolga leta podpiral nogometni klub in globoko zaznamoval njegovo zgodovino. Navkljub posledično težki finančni situaciji je klub ogromno vložil tudi v infrastrukturo, ki je danes pogoj za dobro delo z mladimi nogometaši. Klub je trenutno organiziran na kakovostnem nivoju za slovenski prostor, saj ima tradicijo, zgodovino in ime, ki v slovenskem nogometu pomeni veliko zgodbo. V letu 2013 je bilo registriranih približno 240 aktivnih igralcev, in sicer od starosti 5 let pa vse do članov. V letu 2019 je ta številka presegla 350 registriranih nogometašev.
Za razvoj nogometa v 50 letni zgodovini NK Ivančna Gorica so zaslužni mnogi posamezniki, pravni subjekti, društva in predvsem lokalna skupnost, ki ima veliko posluha za šport, vzgojo otrok in mladine ter njihovo umeščanje v kakovostni šport oz. v družbo.
Trenutno NK Ivančna Gorica s člansko ekipo tekmuje v Regionalni Ljubljanski ligi (4. liga) pod okriljem MNZ Ljubljana.
Uvrstitve NK Ivančna Gorica v pokalih:
1995/96: Brez uvrstitve med 32 klubov
1996/97: Brez uvrstitve med 16 klubov
1997/98: Brez uvrstitve med 32 klubov
1998/99: Ivančna Gorica : Živila Triglav Kranj 0:2, 1/16 finala
1999/00: Ivančna Gorica : Korotan Prevalje 0:1, 1/16 finala
2000/01: Brez uvrstitve med 32 klubov
2001/02: Brez uvrstitve med 32 klubov
2002/03: Brez uvrstitve med 32 klubov
2003/04: Brez uvrstitve med 32 klubov
2004/05: Brez uvrstitve med 32 klubov
2005/06: CMC Publikum : Livar 5:1, četrtfinale
2006/07: Brez uvrstitve med 32 klubov
2007/08: Livar Ivančna Gorica : Koper 1:4, osmina finala
2008/09: Hit Gorica : Livar Ivančna Gorica 6:0, četrtfinale
2009/10: Brez uvrstitve med 32 klubov
2010/11: Brez uvrstitve med 32 klubov
2011/12: Brez uvrstitve med 32 klubov
2012/13: Brez uvrstitve med 32 klubov
2013/14: Brez uvrstitve med 32 klubov
2014/15: Brez uvrstitve med 32 klubov
2015/16: Livar Ivančna Gorica : Olimpija Ljubljana 1:3, osmina finala
2016/17: Brez uvrstitve med 32 klubov
2017/18: Brez uvrstitve med 32 klubov
2018/19: Livar Ivančna Gorica : Domžale 0:3, osmina finala
2019/20: Brez uvrstitve med 32 klubov
2020/21: Brez uvrstitve med 32 klubov
2021/22: Brez uvrstitve med 32 klubov
2022/23: Brez uvrstitve med 32 klubov